Inovatyvus projektas 3D4elderly: 3D spausdinimo technologija ir Alzhaimerio liga prasidėjo!

Projekto pavadinimas: 3D4elderly – 3D spausdinimas siekiant sukurti naujoviškus mokymosi būdus slaugytojams ir darbuotojams, dirbantiems su Alzheimerio liga sergančiais žmonėmis ir senyvo amžiaus žmonėmis, sergančiais demencija
Projekto kodas: 2020-1-LT01-KA204-077896
Trukmė: 22 mėnesiai
Koordinatorius: BETI – Baltijos edukacinių technologijų institutas
Finansavimo šaltinis: Europos Komisija pagal programą „Erasmus + KA2 – Strateginė suaugusiųjų švietimo partnerystė“
Partneriai:
CEIPES – CENTRO INTERNAZIONALE PER LA PROMOZIONE DELL’EDUCAZIONE E LO SVILUPPO ASSOCIAZIONE (Italija)
CETEM – ASOCIACION EMPRESARIAL DE INVESTIGACION CENTRO TECNOLOGICO DEL MUEBLEY LA MADERA DE LA REGION DE MURCIA (Ispanija)
ABA – гражданско сдружение Алцхаймер България (Bulgarija).

Šių metų sausio 8 d. įvyko pirmasis projekto 3D4elderly – 3D spausdinimas siekiant sukurti naujoviškus mokymosi būdus slaugytojams ir darbuotojams, dirbantiems su Alzheimerio liga sergančiais žmonėmis ir senyvo amžiaus žmonėmis, sergančiais demencija partnerių susitikimas. Jis vyko nuotoliniu būdu dėl pasaulį sukausčiusios COVID-19 pandemijos.

Pirmasis partnerių susitikimas įvyko sklandžiai ir moderavimas buvo puikus ir visa tai buvo įmanoma tik dėka puikaus koordinatoriaus organizuotumo ir partnerių, iš 4 skirtingų Europos šalių, bendradarbiavimo ir patirties.
3D4elderly projekto tikslas – sukurti novatoriškus mokymosi metodus, kurie padidintų slaugytojų ir darbuotojų, dirbančių su Alzheimerio liga sergančiais žmonėmis ir senyvo amžiaus demencija, darbo kokybę, taip pat padidintų pacientų gyvenimo kokybę naudojant 3D technologijas.

Alzheimerio liga – tai lėtinė progresuojanti galvos smegenų liga, kurios metu plonėja nervų skaidulos, nyksta jų jungtys ir pačios nervinės ląstelės (vyksta neurodegeneracija), galvos smegenyse kaupiasi specifiniai baltymai (amiloidas, proteinas), sutrinka normalūs biocheminiai informacijos perdavimo procesai. Ligos priežastys vis dar nežinomos, tačiau yra įvairių susijusių veiksnių, tokių kaip genetika, aplinka, gyvenimo būdas, kilmė.
Be to, svarbus veiksnys yra amžius, iš tiesų liga dažniausiai progresuoja 75-85 metų žmonėms, tačiau tai gali paveikti ir kai kuriuos jaunesnius žmones, o kiti, vyresni nei aštuoniasdešimt metų ar net šimtamečiai gali išvengti šios ligos.
Vienas iš pirmųjų Alzheimerio liga sergančio paciento simptomų yra trumpalaikis atminties praradimas.
Kai kurie tyrimai teigė, kad ankstyvose Alzheimerio ligos stadijose įmanoma atkurti prarastus prisiminimus, stimuliuojant specifinius hipokampo neuronus – smegenų sritį, atsakingą už trumpalaikių prisiminimų įrašymą. Dėl šios priežasties žmonėms, sergantiems Alzheimeriu, reikalingi pažinimo stimuliavimo pratimai, skatinantys prisiminimus, kalbą, suvokimą, samprotavimus, kūrybiškumą, bendruomeniškumą ir visų pirma gerovę.

3D spausdinimo naudojimas padės šiems žmonėms, nes sukurtų įrankių dėka jie galės mėgautis daugiasensorine patirtimi. Ši technologija gali būti naudinga palaikant vizualinius, lytėjimo ir terapinius metodus. Praktinė patirtis ir ši technologija padės asmeniui gauti be galo daug užklausų, kurios tiesiogiai veikia smegenų sritis, susijusias su instinktais ir pojūčiais, teigiamai veikdamos pažinimo ir santykių sferą.
Siekdamas įgyvendinti projekto tikslus, konsorciumas apibrėžė šiuos intelektinius rezultatus:
• IO1: gairės prižiūrėtojams apie 3D spausdinimo naudojimą.
• IO2: atminties pratimų rinkinys, sukurtas naudojant 3D spausdinimą, skirtas padėti žmonėms, sergantiems Alzheimerio liga, ir senyviems žmonėms, sergantiems demencija.
• IO3: internetinė platforma, skirta skelbti 3D spausdinimo technologija sukurtus pratimus, skirtus naudoti žmonėms, sergantiems Alzheimerio liga ir demencija.
• IO5: metodinės gairės (terapijos vadovas), padedančios pagerinti atmintį Alzheimerio ir ankstyvąja demencija sergantiems pacientams, prieinamos visiems Alzheimerio centrams.
Projekto tikslas taip pat atitinka Europos Alzheimerio aljanso, institucijos, kuri buvo įsteigta 2007 m. Europos Parlamente (EP), tikslą. Tai neišskirtinė, daugiašalė ir kompleksinė grupė, vienijanti narius, įsipareigojusius remti Alzheimerio ligą Europoje ir jos narius tarifais, kad demencija taptų visuomenės sveikatos prioritetu Europoje.
Kalbant apie partnerių susitikimą, jis vyko laikantis struktūrizuotos darbotvarkės. Partneriai diskutavo skirtingomis temomis. Pradžioje Alzheimerio ligos ekspertai ABA išsamiai paaiškino temą, kad partneriai sužinotų apie sunkumus ir problemas, su kuriomis susiduria Alzheimerio liga sergantys žmonės.
Antroje dalyje IO vadovai pristatė visas veiklas, kurias partnerių konsorciumas vykdys projekto gyvavimo metu.
Paskutinėje dalyje koordinatorius paaiškino visas vadybos ir finansines projekto vykdymo taisykles, o kokybės užtikrinimo ir sklaidos vadovai pateikė partneriams apžvalgą dėl šių dviejų svarbių projekto aspektų.
Partneriai vėl susitiks nuotoliniu būdu vasario 9 d. , kad galėtų trumpai apžvelgti projekto pažangą.
Norėdami sužinoti daugiau apie projektą, sekite mūsų socialinės žiniasklaidos paskyras „Facebook“, „LinkedIn“.